از پایتون تا 500000 خط کد گو (Go)، چگونه یک شرکت یه پلتفرم بزرگ میسازد؟

khan academy

مقایسه زبان python و Go برای بازنویسی کد سمت سرور یکی از سرور های خان آکادمی

خان آکادمی به تازگی برنامه سمت سرور یکی از سرورهای خود را که پیشتر با پایتون2 نوشته شده بود. با 500000 خط کد زبان گو جایگزین خواهد نمود. کوین دنگور یکی از معماران نرم افزار خان آکادمی، از این جابه جایی بزرگ میگوید.

عمر پایتون نسخه 2 در سال 2020 به پایان رسید. بنابراین این شرکت برای یک مهاجرت تکنولوژیکی بزرگ آماده شد. احتمالا پایتون3 یا یک زبان برنامه نویسی دیگر. نهایتا نتیجه به استفاده از زبان Go ختم شد. زبانی که قرار است سریع باشد و در سیستم های ابری گوگل کارآمد ظاهر شود.

Python
Go language

مهاجرت از پایتون 2 به پایتون 3 کار ساده ای نبود. دنگور اینگونه بیان کرد که تیم او بنا داشت کاتلین را به عنوان زبان توسعه جدید خود برگزیند. ولی دست آخر به Go رسید. زبانی که مهندسان اعتقاد داشتند با اختلاف بسیاری از پایتون در لبه تکنولوژی قرار دارد.

در توسعه های شخصی میتوان زمان کامپایل کد های خود را به مراتب کاهش داد. از طرفی توسعه دهندگان در طول این سالیان مجبور به استفاده از ویرایشگر های مختلفی شده بودند. زبان Go از گستره بیشتری از این ویرایشگر ها پشتیبانی میکند.

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

نیم میلیون کد به زبان Go در حال توسعه است. دنگور در آینده ای نزدیک یک بروزرسانی بزرگ را بر روی نرم افزار خان خواهد داد. او ازعان داشت به طور معمول ابزار های Go فوق العاده است. کتابخانه هایی با انطباق بهتر با سایر تکنولوژی ها نکته ای اساسی در این انتخاب است.

گوگل از سال 2007 در داخل شرکت به استفاده از زبان Go پرداخت. اولین نسخه را در 2012 منتشر کرد. در حالی که یکی از 20 زبان برتر بین زبان های برنامه نویسی بود. سال به سال توسعه دهندگان این زبان از چالش های ساختمان داده و ضعف در Generic ها که نقطه قوت جاوا و زبان های مشابه بود، پیروزمندانه بیرون آمد.

دنگور افزود: بیشتر مواقع کار بدون generic ها بدون مشکل است. ولی بیشتر اوقات ما به توسعه کتابخانه ها و ماژول های داخلی مشغولیم. Go ایده آل نیست ولی برخی از توسعه دهندگان در تیم دنگور در خان آکادمی باور دارند امکانات محدود Go باعث سرعت بیشتر نسبت به پایتون میشود. ممکن است این برای برنامه نویسانی که به حفظ و نگهداری بیس اصلی توسعه مشغولند کمک فراوانی نماید

نشانی سایت منبع بیشتر بخوانید

مختصری از زبان گو

گو یا گولینگ یک زبان برنامه نویسی، که توسط شرکت گوگل عرضه و ارائه شده است. زبان گولنگ به صورت Open Source منتشر شده تا برنامه نویس ها بتوانند آن را توسعه دهند. با استفاده از زبان برنامه نویسی Go می شود هر نوع نرم افزاری رو پیاده سازی کرد.سادگی و سهولت استفاده دو ویژگی بارز و متمایز زبان برنامه نویسی گولنگ هستند. زبان گولنگ از نظر ساختاری طراحی ساده‌ای دارد و یادگیری زبان غالبا بسیار نرم و روان صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *